Yet Another Related Posts Plugin v3.0.13 - en to tr translation catalogue (95 entries)

en: Related posts:
tr: Benzer yazılar:

en: No related posts.
tr: Benzer yazı yok.

en: Related Posts (YARPP)
tr: Benzer Yazılar (YARPP)

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Related Posts
tr: Benzer Yazılar

en: Example post
tr: Örnek yazı

en: Related posts brought to you by <a href='%s'>Yet Another Related Posts Plugin</a>.
tr: Benzer yazılar <a href='%s'>Yet Another Related Posts Eklentisini</a> ile listelendi.

en: The MyISAM check has been overridden. You may now use the "consider titles" and "consider bodies" relatedness criteria.
tr: MyISAM kontrolü artık geçersiz. Artık "başlıkları göz önünde bulundur" ve "içerikleri göz önünde bulundur" kriterlerini kullanabilirsiniz.

en: YARPP's "consider titles" and "consider bodies" relatedness criteria require your <code>%s</code> table to use the <a href='http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/storage-engines.html'>MyISAM storage engine</a>, but the table seems to be using the <code>%s</code> engine. These two options have been disabled.
tr: YARPP'ın "başlıkları göz önünde bulundur" ve "içerikleri göz önünde bulundur" kriterleri, veritabanındaki <code>%s</code> tablosunun <a href='http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/storage-engines.html'>MyISAM motoruyla</a> çalışmasını gerektirir. Ama tablolar <code>%s</code> motorunu kullanıyor gibi gözüküyor. Bu iki özellik devre dışı bırakıldı.

en: To restore these features, please update your <code>%s</code> table by executing the following SQL directive: <code>ALTER TABLE `%s` ENGINE = MyISAM;</code> . No data will be erased by altering the table's engine, although there are performance implications.
tr: Bu özellikleri geri getirmek için, <code>%s</code> tablosunu <code>ALTER TABLE `%s` ENGINE = MyISAM;</code> kodunu kullanarak güncelleştirin. Hiçbir veri silinmeyecektir ancak sitenin performansı etkilenebilir.

en: If, despite this check, you are sure that <code>%s</code> is using the MyISAM engine, press this magic button:
tr: Eğer <code>%s</code>'in MyISAM motorunu kullandığından eminseniz lütfen bu düğmeyi tıklayın:

en: Trust me. Let me use MyISAM features.
tr: Bana güvenebilirsin :). MYISAM özelliklerini kullanmama izin ver.

en: The YARPP database had an error but has been fixed.
tr: YARPP veritabanında bir hata oluştu ama hata giderildi.

en: The YARPP database has an error which could not be fixed.
tr: YARPP veritabanında bir hata oluştu ve hata giderilemedi.

en: Options saved!
tr: Ayarlar kaydedildi!

en: word
tr: kelime

en: tag
tr: etiket

en: category
tr: kategori

en: do not consider
tr: göz önünde bulundurma

en: consider
tr: göz önünde bulundur

en: require at least one %s in common
tr: en az bir tane ortak %s gerektirir

en: require more than one %s in common
tr: birden fazla ortak %s gerektirir

en: consider with extra weight
tr: daha çok göz önünde bulundur

en: Yet Another Related Posts Plugin Options
tr: Yet Another Related Posts Ayarları

en: "The Pool"
tr: "Havuz"

en: "The Pool" refers to the pool of posts and pages that are candidates for display as related to the current entry.
tr: "Havuz", mevcut gönderilerle alakalı olabilecek yazı ve sayfaların oluşturduğu havuzun adıdır.

en: Disallow by category:
tr: Kategoriye göre reddet:

en: Disallow by tag:
tr: Etikete göre reddet:

en: Show password protected posts?
tr: Şifreli yazıları göster?

en: day(s)
tr: gün

en: week(s)
tr: hafta

en: month(s)
tr: ay

en: Show only posts from the past NUMBER UNITS
tr: Sadece geçmiş SAYI ÜNİTELERİNDEN yazıları göster

en: "Relatedness" options
tr: "Benzerlik" seçenekleri

en: more&gt;
tr: bilgi &gt;

en: The higher the match threshold, the more restrictive, and you get less related posts overall. The default match threshold is 5. If you want to find an appropriate match threshhold, take a look at some post's related posts display and their scores. You can see what kinds of related posts are being picked up and with what kind of match scores, and determine an appropriate threshold for your site.
tr: Eşleşme eşiği yükseldikçe seçilecek olan benzer yazılar daha yüksek kriterlere göre değerlendirilir ve benzer yazı sayınız azalabilir. Varsayılan eşleşme eşiği 5'tir. Uygun bir eşleşme eşiği sayısı bulmak için, yazılarınızın bazılarına bakın ve benzer yazılarının eşleşme eşik değerlerini inceleyin. Gördüğünüz sayılara göre ortalama bir değer bulabilirsiniz.

en: Match threshold:
tr: Eşleşme eşiği:

en: Titles:
tr: Başlıklar:

en: Bodies:
tr: İçerikler:

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Categories:
tr: Kategoriler:

en: Cross-relate posts and pages?
tr: Sayfa ve yazıları birbirleriyle ilişkilendir?

en: When the "Cross-relate posts and pages" option is selected, the <code>related_posts()</code>, <code>related_pages()</code>, and <code>related_entries()</code> all will give the same output, returning both related pages and posts.
tr: "Sayfa ve yazıları birbiriyle ilişkilendir" seçeneği seçiliyse, <code>related_posts()</code>, <code>related_pages()</code> ve <code>related_entries()</code> kodları birbirinin aynı sonuçları döndürür; hepsi de benzer yazı ve sayfaları beraber gösterir.

en: There is a new beta (%s) of Yet Another Related Posts Plugin. You can <a href="%s">download it here</a> at your own risk.
tr: Bu eklentinin BETA (%s) sürümü mevcut. <a href="%s">Buradan indirebilirsiniz.</a>

en: Display options <small>for your website</small>
tr: Gösterim seçenekleri <small>(sizin siteniz için)</small>

en: Automatically display related posts?
tr: Otomatik olarak benzer yazıları göster

en: This option automatically displays related posts right after the content on single entry pages. If this option is off, you will need to manually insert <code>related_posts()</code> or variants (<code>related_pages()</code> and <code>related_entries()</code>) into your theme files.
tr: Bu özellik, benzer yazıların otomatik olarak sayfa ve yazıların hemen ardına eklenmesini sağlar. Eğer bu özelliği kapatırsanız, <code>related_posts()</code> yada (<code>related_pages()</code> and <code>related_entries()</code>) kodlarından birini temanıza eklemeniz gerekecektir.

en: Website display code example
tr: Gösterilecek kod örneği

en: (Update options to reload.)
tr: (Yaptığınız değişiklikleri görmek için seçenekleri kaydedin.)

en: Maximum number of related posts:
tr: Benzer yazı sayısı:

en: Display using a custom template file
tr: Özel bir şablon dosyası kullanarak görüntüle

en: NEW!
tr: YENİ!

en: This advanced option gives you full power to customize how your related posts are displayed. Templates (stored in your theme folder) are written in PHP.
tr: Bu gelişmiş özellik, benzer yazılarınızı nasıl göstereceğiniz konusunda size her türlü olanağı sağlar. Şablonlar PHP ile yazılır ve tema dizininizde bulunmalıdır.

en: Template file:
tr: Şablon dosyası:

en: Before / after related entries:
tr: Benzer gönderilerden önce & sonra:

en: For example:
tr: Örneğin:

en:  or
tr:  veya

en: Before / after each related entry:
tr: Her benzer gönderiden önce & sonra:

en: Show excerpt?
tr: Yazı özetini göster?

en: Excerpt length (No. of words):
tr: Özet uzunluğu (kelime sayısı):

en: Before / after (Excerpt):
tr: Özetten önce & sonra:

en: Order results:
tr: Sonuçların sıralanışı:

en: score (high relevance to low)
tr: Skor (yüksekten düşüğe)

en: score (low relevance to high)
tr: skor (düşükten yükseğe)

en: date (new to old)
tr: tarih (yeniden eskiye)

en: date (old to new)
tr: tarih (eskiden yeniye)

en: title (alphabetical)
tr: başlık (A'dan Z'ye)

en: title (reverse alphabetical)
tr: başlık (Z'den A'ya)

en: Default display if no results:
tr: Sonuç yoksa, şunu göster:

en: Help promote Yet Another Related Posts Plugin?
tr: Yet Another Related Posts eklentisini yay!

en: This option will add the code %s. Try turning it on, updating your options, and see the code in the code example to the right. These links and donations are greatly appreciated.
tr: Bu özellik %s kodunu ekleyecek. Bunu işaretleyip seçenekleri güncelleyin ve kodunuzda olacak değişikliği sağ tarafta görün. Bu bağlantılar ve bağışlar bizim için çok önemli.

en: Display options <small>for RSS</small>
tr: Görüntüleme seçenekleri (<small>RSS için</small>)

en: Display related posts in feeds?
tr: Benzer yazıları beslemelerde (feed) göster?

en: This option displays related posts at the end of each item in your RSS and Atom feeds. No template changes are needed.
tr: Bu özelllik RSS ve Atom beslemelerinde, her bir gönderinin sonuna "Benzer Yazılar" bölümü ekler. Kodlarda bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

en: Display related posts in the descriptions?
tr: Benzer yazıları açıklama (descriptions) kısmında göster?

en: This option displays the related posts in the RSS description fields, not just the content. If your feeds are set up to only display excerpts, however, only the description field is used, so this option is required for any display at all.
tr: RSS'nin açıklama kısmında benzer yazıları gösterir, sadece içeriği değil. Eğer beslemeniz (RSS) sadece alıntıları göstermeye ayarlamışsa, sadece açıklama (description) alanı kullanılıyorsa, bu özellik gereklidir.

en: RSS display code example
tr: RSS'e eklenecek kod örneği

en: Before / after (excerpt):
tr: Öncesi & sonrası (özet):

en: Update options
tr: Seçenekleri güncelle

en: Do you really want to reset your configuration?
tr: Ayarlarınızı sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Reset options
tr: Ayarları sıfırla

en: %f is the YARPP match score between the current entry and this related entry. You are seeing this value because you are logged in to WordPress as an administrator. It is not shown to regular visitors.
tr: %f, YARPP eklentisinin belirlediği ve mevcut yazıyla bu benzer yazı arasındaki benzerlik skorudur. Bu değeri, blogunuzda yönetici olarak giriş yaptığınız için görüyorsunuz. Ziyaretçileriniz bu değerleri göremez.

en: These are the related entries for this entry. Updating this post may change these related posts.
tr: Bunlar, bu yazı için benzer gönderilerdir. Yazıyı güncellediğinizde bu gönderiler değişebilir.

en: Whether all of these related entries are actually displayed and how they are displayed depends on your YARPP display options.
tr: Bu benzer gönderilerin kaçının gösterileceği ve nasıl gösterileceği, düzenlediğiniz YARPP seçeneklerine bağlıdır.

en: Title:
tr: Başlık:

en: Related entries may be displayed once you save your entry
tr: Benzer gönderiler, gönderinizi kaydettikten sonra görüntülenebilecektir.

en: YARPP limits the related posts list by (1) a maximum number and (2) a <em>match threshold</em>.
tr: YARPP, benzer yazı listesini (1) bir sayı sınırıyla, (2) bir <em>eşleşme eşiğiyle</em> belirler.

en: Show only previous posts?
tr: Yalnızca önceki yazıları göster?

en: YARPP Forum
tr: YARPP Forumu

en: YARPP on Twitter
tr: Twitter'da YARPP

en: YARPP on the Web
tr: Web'de YARPP

en: Contact YARPP
tr: YARPP'a ulaşın

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update automatically</a>.
tr: %1$s için yeni bir sürüm mevcut. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">%4$s numaralı sürüm değişikliklerini okuyun</a> veya <a href="%5$s">otomatik olarak güncelleyin</a>.

en: Please try <a href="%s" target="_blank">manual SQL setup</a>.
tr: Lütfen <a href="%s" target="_blank">elle SQL kurulumunu</a> deneyin.

en: by <a href="%s" target="_blank">mitcho (Michael 芳貴 Erlewine)</a>
tr: <a href="%s" target="_blank">mitcho (Michael 芳貴 Erlewine)</a>
