Yet Another Related Posts Plugin v3.0.5 - en to ar translation catalogue (93 entries)

en: MySQL error on adding yarpp_title
ar: خطأ على إضافة MySQL  “yarpp_title”

en: MySQL error on adding yarpp_content
ar: خطأ على إضافة MySQL “yarpp_content”

en: Related Posts (YARPP)
ar: الوظائف ذات الصلة (YARPP)

en: Related Posts
ar: الوظائف ذات الصلة

en: %f is the YARPP match score between the current entry and this related entry. You are seeing this value because you are logged in to WordPress as an administrator. It is not shown to regular visitors.
ar: %f - وكانت النتيجة مطابقة YARPP بين دخول الحالية وهذا الموضوع ذات الصلة. كنت ترى هذه القيمة لأنه يتم تسجيل الدخول إلى وورد كمسؤول. لا يظهر للزوار والعادية.

en: Related posts brought to you by <a href='%s'>Yet Another Related Posts Plugin</a>.
ar: الوظائف ذات الصلة يقدمها لكم من جانب آخر على href='%s'> <aالمشاركات ذات البرنامج المساعد</a>.

en: The MyISAM check has been overridden. You may now use the "consider titles" and "consider bodies" relatedness criteria.
ar: وكان الاختيار تجاوز MyISAM. يمكنك الآن استخدام  "النظر في عناوين " و  "النظر في هيئات  معايير ارتباط".

en: YARPP's "consider titles" and "consider bodies" relatedness criteria require your <code>%s</code> table to use the <a href='http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/storage-engines.html'>MyISAM storage engine</a>, but the table seems to be using the <code>%s</code> engine. These two options have been disabled.
ar: YARPP في "النظر في عناوين " و  "النظر في هيئات  معايير ارتباط" يتطلب ٪ الخاص <code>ق </ الجدول> رمز لاستخدام <أ href = http://dev.mysql.com/doc/refman/ ' 5.0/en/storage-engines.html 'تخزين <المحرك MyISAM> / 1> ، ولكن يبدو أن جدول باستخدام ٪ <code> </ محرك>. تم تعطيل هذه الخيارين.

en: To restore these features, please update your <code>%s</code> table by executing the following SQL directive: <code>ALTER TABLE `%s` ENGINE = MyISAM;</code> . No data will be erased by altering the table's engine, although there are performance implications.
ar: لاستعادة هذه الميزات ، الرجاء تحديث الخاص <code>٪ </ الجدول> رمز من خلال تنفيذ التوجيه مزود التالية : تغيير الجدول <code>`٪ سيصدره محرك MyISAM = ؛ < /. سوف تمحى لا توجد بيانات عن طريق تغيير محرك الجدول ، وإن كانت هناك آثار الأداء.

en: If, despite this check, you are sure that <code>%s</code> is using the MyISAM engine, press this magic button:
ar: إذا ، بغض النظر عن هذا الخيار ، كنت على يقين من أن الجدول <code>٪ </ يستخدم رمز MyISAM ، انقر على هذا الزر السحري :

en: Trust me. Let me use MyISAM features.
ar: ثق بي. واسمحوا لي أن استخدام ميزات MyISAM.

en: The YARPP database had an error but has been fixed.
ar: وكانت قاعدة بيانات YARPP خطأ ولكن قد تم إصلاحها.

en: The YARPP database has an error which could not be fixed.
ar: قاعدة بيانات YARPP وخطأ لا يمكن إصلاحها.

en: do not consider
ar: لا تنظر

en: consider
ar: نظر

en: consider with extra weight
ar: النظر مع الوزن الزائد

en: Yet Another Related Posts Plugin version history (RSS 2.0)
ar: بعد إصدار آخر ذات الوظائف البرنامج المساعد التاريخ (RSS 2.0)

en: Yet Another Related Posts Plugin Options
ar: بعد آخر على الوظائف ذات المساعد الخيارات

en: "The Pool"
ar: <em>محتوى</em>

en: "The Pool" refers to the pool of posts and pages that are candidates for display as related to the current entry.
ar:  "إن  تجمع" يشير إلى مجموعة من وظائف والصفحات التي يتم المرشحين لعرض والمتعلقة بدخول الحالي.

en: Disallow by category:
ar: عدم السماح حسب الفئة :

en: Disallow by tag:
ar: عدم السماح بها العلامة :

en: Show password protected posts?
ar: كلمة السر المحمية معرض الوظائف؟

en: Show only previous posts?
ar: عرض مشاركات سابقة فقط؟

en: "Relatedness" options
ar: ارتباط "خيارات"

en: YARPP is different than the <a href="http://wasabi.pbwiki.com/Related%20Entries">previous plugins it is based on</a> as it limits the related posts list by (1) a maximum number and (2) a <em>match threshold</em>.
ar: YARPP يختلف عن السابق ل<a> href="http://wasabi.pbwiki.com/Related٪20Entries"> المحمول </ بحيث يحد من اختيار الاتصالات <br/> (1) الحد الأقصى لعدد (2)  "  التشابه ".

en: more&gt;
ar: المزيد

en: Match threshold:
ar: عتبة التشابه :

en: Titles:
ar: العناوين :

en: Bodies:
ar: الهيئات :

en: Tags:
ar: به :

en: Categories:
ar: فئات :

en: Cross-relate posts and pages?
ar: وتتصل عبر وظائف والصفحات؟

en: When the "Cross-relate posts and pages" option is selected, the <code>related_posts()</code>, <code>related_pages()</code>, and <code>related_entries()</code> all will give the same output, returning both related pages and posts.
ar: عندما  "تتصل عبر وظائف وصفحات " يتم تحديد الخيار ، related_posts <code>() <> / <code>related_pages () <> / و<code>related_entries () </ رمز وسوف يعطي كل نفس الناتج ، يعود كل من الصفحات ذات الصلة وظيفة.

en: Display options <small>for your website</small>
ar: خيارات العرض <small>ل<موقع الويب الخاص بك</small>

en: Automatically display related posts?
ar: عرض تلقائيا وظائف ذات الصلة؟

en: This option automatically displays related posts right after the content on single entry pages. If this option is off, you will need to manually insert <code>related_posts()</code> or variants (<code>related_pages()</code> and <code>related_entries()</code>) into your theme files.
ar: <code>related_posts () <> / أو المتغيرات (<code>related_pages () <> / و<code>related_entries () </) في الموضوع الخاص بك الملفات.

en: Website display code example
ar: الموقع سبيل المثال عرض رمز

en: (Update options to reload.)
ar: (خيارات تحديث لإعادة تحميل.)

en: Maximum number of related posts:
ar: الحد الأقصى لعدد الوظائف ذات الصلة :

en: Before / after related entries:
ar: قبل / بعد مداخل ذات الصلة :

en: For example:
ar: على سبيل المثال :

en: Before / after each related entry:
ar: قبل / بعد كل إدخال ذات الصلة :

en: Show excerpt?
ar: وتظهر مقتطفات؟

en: Excerpt length (No. of words):
ar: مقتطفات طول (عدد الكلمات) :

en: Before / after (Excerpt):
ar: قبل / بعد (مقتطفات) :

en: Order results:
ar: ترتيب النتائج :

en: score (high relevance to low)
ar: التشابه (في ترتيب تنازلي)

en: score (low relevance to high)
ar: التشابه (تصاعدي)

en: date (new to old)
ar: تاريخ (جديد إلى القديم)

en: date (old to new)
ar: التاريخ (القديم إلى جديد)

en: title (alphabetical)
ar: عنوان (الأبجدي)

en: title (reverse alphabetical)
ar: عنوان (عكس الأبجدي)

en: Default display if no results:
ar: إذا لم يكن العرض الافتراضي النتائج :

en: Help promote Yet Another Related Posts Plugin?
ar: تساعد على تعزيز آخر على الوظائف ذات البرنامج المساعد؟

en: This option will add the code %s. Try turning it on, updating your options, and see the code in the code example to the right. These links and donations are greatly appreciated.
ar: وهذا الخيار إضافة رمز ٪ s. محاولة تشغيله ، وتحديث الخيارات المتاحة أمامك ، وانظر التعليمات البرمجية في المثال رمز للحق. هذه الروابط والهبات هي موضع تقدير كبير.

en: Display options <small>for RSS</small>
ar: خيارات العرض <small>لأجل RSS</small>

en: Display related posts in feeds?
ar: عرض وظائف ذات الصلة في RSS?

en: Display related posts in the descriptions?
ar: عرض مشاركات ذات الصلة في أوصاف؟

en: This option displays the related posts in the RSS description fields, not just the content. If your feeds are set up to only display excerpts, however, only the description field is used, so this option is required for any display at all.
ar: هذا الخيار يعرض وظائف ذات الصلة في مجالات وصف آر إس إس ، وليس المحتوى. إذا يغذي يتم تعيين الخاص تصل إلى عرض مقتطفات فقط ، ومع ذلك ، لا تستخدم إلا في حقل الوصف ، لذلك هناك حاجة لهذا الخيار أي عرض في وظائف ذات الصلة في all.Display الأوصاف؟

en: RSS display code example
ar:  سبيل المثال عرض رمز RSS

en: Before / after related entries display:
ar: قبل / بعد عرض الإدخالات ذات الصلة :

en: Before / after (excerpt):
ar: قبل / بعد (مقتطفات) :

en: word
ar: كلمة

en: tag
ar: بطاقة

en: category
ar: فئة

en: require at least one %s in common
ar: ق تتطلب ما لا يقل عن واحد في المائة في العام

en: require more than one %s in common
ar: ق تتطلب أكثر من واحد في المائة في العام

en: Options saved!
ar: حفظ الخيارات!

en: The higher the match threshold, the more restrictive, and you get less related posts overall. The default match threshold is 5. If you want to find an appropriate match threshhold, take a look at some post's related posts display and their scores. You can see what kinds of related posts are being picked up and with what kind of match scores, and determine an appropriate threshold for your site.
ar: ارتفاع عتبة التشابه ، إلا أن تشديد العينة ، وسيحصلون على أقل ناتج قياسي. العتبة الافتراضي هو 5. إذا كنت ترغب في العثور على عتبة المقبول ، تجربة مع رسائل متعددة. يمكنك ان ترى ما ورسائل تصل ما قيمها من التشابه ، والتي يمكن تحديد مستوى مقبول لموقعك.

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Do you really want to reset your configuration?
ar: هل تريد حقا لإعادة التكوين الخاص بك؟

en: Reset options
ar: خيارات إعادة تعيين

en: MySQL error on creating yarpp_keyword_cache table
ar:  MySQL خطأ في إنشاء جدول yarpp_keyword_cache

en: MySQL error on creating yarpp_related_cache table
ar:  MySQL خطأ في إنشاء جدول yarpp_keyword_cache

en: Example post
ar: سبيل المثال وظيفة

en: Follow <a href="http://twitter.com/yarpp/">Yet Another Related Posts Plugin on Twitter</a>
ar: يتبع<a href="http://twitter.com/yarpp/">بعد آخر على الوظائف ذات المساعد على التغريد</a>

en: day(s)
ar: أيام

en: week(s)
ar: أسبوع

en: month(s)
ar: شهر

en: Show only posts from the past NUMBER UNITS
ar: عرض وظيفة فقط من الماضي  NUMBER UNITS

en: There is a new beta (%s) of Yet Another Related Posts Plugin. You can <a href="%s">download it here</a> at your own risk.
ar: الإصدار التجريبي الجديد (نسخة) سد YARPP. يمكنك تحميله من هنا <a></ أ> على مسؤوليتك الخاصة.

en: There is a new version (VERSION) of Yet Another Related Posts Plugin available! You can <A>download it here</a>.
ar: الإصدار الجديد (الإصدار) سد YARPP. يمكنك تحميله من هنا <a></ أ>.

en: Display using a custom template file
ar: عرض باستخدام قالب مخصص ملف

en: Template file:
ar: ملف القالب :

en: This option displays related posts at the end of each item in your RSS and Atom feeds. No template changes are needed.
ar: يعرض هذا الخيار وظائف ذات الصلة في نهاية كل عنصر في آر إس إس الخاص والذرة. قالب لا يلزم إجراء تغييرات.

en: These are the related entries for this entry. Updating this post may change these related posts.
ar: هذه الوظائف ذات الصلة لهذا المنصب. تغيير هذا الموقف يمكن أن يتغير مجموعة من الوظائف ذات الصلة.

en: Whether all of these related entries are actually displayed and how they are displayed depends on your YARPP display options.
ar: إذا كان كل من هذه الإدخالات ذات الصلة معروضة في الواقع وكيف يتم عرضها يعتمد على خيارات العرض YARPP.

en: No related posts.
ar: لا الوظائف ذات الصلة.

en: Please move the YARPP template files into your theme to complete installation. Simply move the sample template files (currently in <code>wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/yarpp-templates/</code>) to the <code>TEMPLATEPATH</code> directory.
ar: من فضلك ، لاكتمال التثبيت ، ضع ملفات القالب YARPP في الموضوع الخاص بك. ببساطة سحب ملفات القالب (لحظة <code>wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/yarpp-templates /) في مجلد رمز <code>TEMPLATEPATH>

en: No YARPP template files were found in your theme (<code>TEMPLATEPATH</code>)  so the templating feature has been turned off.
ar: لا YARPP قالب الملفات تم العثور عليها في الموضوع الخاص بك (<code>TEMPLATEPATH </) لذلك تم تشغيل ميزة templating قبالة.

en: NEW!
ar: جديد!

en: This advanced option gives you full power to customize how your related posts are displayed. Templates (stored in your theme folder) are written in PHP.
ar: هذا الخيار المتقدمة يعطيك القوة الكاملة لتخصيص كيفية عرض مشاركاتك ذات الصلة. مكتوبة قوالب (المخزنة في مجلد موضوع الخاص) PHP.
